neděle 26. května 2013
středa 22. května 2013
Nová koncepcia
Moja priateľka sa ma opýtala či chcem ostať v Bratislave. Odpoveď znela NIE, rozhodne NIE, chcem isť späť do Martina. Bez snahy a len tak mi "dala" do pléna, že čo tam budem robiť tam nie je práca tam nie je nič. Ale ja si to nemyslím. Zhruba 90% percent ľudí a na smiech je aj to, že aj zainteresovaných, si myslia, že všetko sa deje v Bratislave.
NOVÝ KONCEPT
Považská galéria umenia v Žiline, je taký silný kaliber na ktorý sa nechytá ani Slovenská Národna Galéria.
Jej koncept sa kľudne môže rozdeliť na obdobie pred prestavbou a na obdobie po prestavbe.
Kedže sa v tomto kraji nikdy nemrhalo financiami len pretože ich nikdy nebolo nazvyš galéria pracovala stále stým čo mala po ruke. Niečo čo je domáce a pochádza z kraja. Dôkazom je aj to, že nikdy v živote sa zbierky nebudú dať fotiť na súkromny fotoaparát. Zbierky ktoré nám galéria ponúkala boli a pochádzajú zo súkromného vlastníctva. Dal by sa tento fakt vyčítať. Je málo prepracovaný zberateľský plán, (zberateľský problém nie je doménou PGU ale je celoslovenský. Len na porovnanie, keď už malá dedinka na Morave vlastní Věstonickú Venušu vo svojom múzeum a my tie najväčšie poklady máme v JTN je to všetko na samostatnú problematiku. Chýba nám tradícia zbierania umenia.) Hlavné je to, že sme zabudli na tých čo pôsobili v Žilinskom kraji. Samé výtvarné esá. PGU v Žiline mala a má zlato a aj diamanty. Nikdy jej nik nevenoval takú veľkú pozornasť.
Pre zainteresovaných čo majú prehľad, vedia že komornejšie priestory PGU su plné skutočného, kvalitného umenia. Pre obdivovateľov umenia čo navštívili galériu v Žiline, videli to najkvalitnejšie umenie Slovenska v malom priestore a v takom počte.
O období po prestavbe. "Ostala som v šoku. V takom v tom príjemnom šoku." Neškodná prístavba ktorá pôsobi decentne a cez deň si ju ani nevšimnete. S počiatku keď som videla plány projektu, mala som pociť invázie z nadstavby. Vo finálnej podobe tomu tak nie je . To dôležité je však dej vo vnútry. Tu sa odohralo niečo veľkolepé, niečo Európske. Hrdo sa buchnem do pŕs a budem sa byť za slovo "svetové." PGU priniesla nový koncept na počesť Majstra Vincenta Hložníka. Odohrala sa neuveriteľná hra priestoru. Priestor ktorý je svetlý, komorný a zároveň sa naň zmestia veľkorozmerné plátna Majstra. Priestor vzdušný a zároveň sa na jeho priečkách odohráva ťažký osud. Farebná hra so sterilnou bielou a koloritom Majstra spôsobuje v pozorovateľovi čistý zážitok s malieb a ako čerešňa na torte sú priznané drevené trámy, ktoré uzemňujú a priznávaju autorstvo Slovensku alebo spôsob akým sú obrazy rozmiestnené. PGU sa nehrala na horizont vo výške očí a darmo by ste čakali rovnomerné rozostupy medzi dielami. Všetko je tu inak, naopak.
Ďakujem odvážnemu kroku PGU v Žiline a i keď nemá punc Národnej ale má punc kvality a čím skôr to budú vidieť takto aj ostatný, tým skôr sa celé Slovensko dostane na pokročilú úroveň v koncepte vystavovania. Aj pre túto situáciu sa oplatí ostať Martinčankou, pretože nie vždy Bratislava je múdrosť národa.
neděle 19. května 2013
Ach v meste, Na parádu
"V hlavnom meste sa snažia ako sa im len chce." Nechcem začínať svojou úvahou. Nechcem písať o tom či je dobré alebo zlé ako mesto zvelaďuje svoje podzemné priestory. Rada pripojím názor aj s odkazom na článok od stredoeurópského mienkotvorného média, SME.
Bratislavský podchod na Zochovej pomaľujú sprejeri
Mesto zničené podchody necháva zamaskovať graffitmi.
BRATISLAVA. Steny podchodu v centre mesta v pondelok zaplnili farebné
skice. Po očistení stien od plagátov a nánosov lepidiel na ne v druhej
fáze revitalizácie podchodu Zochova začali maľovať sprejeri.
„Keďže ide o centrum mesta, chceli sme do maľby zapracovať jednotlivé
ikony typické pre Staré Mesto,“ hovorí sprejer Dalibor, ktorý sa
podieľal aj na hokejovej úprave podchodu na Trnavskom mýte.
Maľby vrátane tónov použitých farieb schválila hlavná architektka
mesta Ingrid Konrad. V podchode majú pribudnúť do konca týždňa.
Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6799524/bratislavsky-podchod-na-zochovej-pomaluju-sprejeri.html#ixzz2TjBgotw6
Už dávnejšie som uvažovala nad tým či je tento spôsob okrášľovania adekvátny. Ak zoberieme do úvahy typ miesta, teda podchod, tak sa tam automaticky hodí niečo mladé undergroundové. Niečo čo je úplna novinka, niečo čo vymysleli mladí streetartisti alebo akademický umelci. Je zvláštne, že pri každom podchode, mesto postupuje rovnako. Bez ohľadu o akú príležitosť zveľaďovania sa jedná, alebo o aký konkrétny priestor sa jedná. Vážim si snahu každého o úpravu a zvelaďovanie aj takýchto mestských pristorov ako sú podchody.
NO zas toľko podchodov v hlavnom meste nieje, aby bol každý jeden rovnaký. Tento podchod sa snažili poňať jedinečne. V tomto prípade aktéri vytvorili intermediálny projekt. Premietanie na stenu a airbrushovú techniku maľby. Léž, tento postup nie je žiadna novinka, tak isto ani graffiti nie su výnimočné. Tým pádom ani podchod na Zochovej sa nestal výnimočný ale priemerný či až podpriemerný. Vlastne ja si myslím, že ide o paradoxné klišé a lenivý postoj zo strany mesta a žiaľ aj zo strany sprejerov.
Ak mám byť kritická, tak nech som aspoň opodstatnene kritická a bude odomňa vhodné keď pripojím pár riešení na výzdobu podchodu Zochová. NO zas toľko podchodov v hlavnom meste nieje, aby bol každý jeden rovnaký. Tento podchod sa snažili poňať jedinečne. V tomto prípade aktéri vytvorili intermediálny projekt. Premietanie na stenu a airbrushovú techniku maľby. Léž, tento postup nie je žiadna novinka, tak isto ani graffiti nie su výnimočné. Tým pádom ani podchod na Zochovej sa nestal výnimočný ale priemerný či až podpriemerný. Vlastne ja si myslím, že ide o paradoxné klišé a lenivý postoj zo strany mesta a žiaľ aj zo strany sprejerov.
Ako prvé ma napadlo inšpirácia abstraktným umením. To tiež len preto, že sa na začiatku chcem priblížiť k pôvodnému médiu stvárnenia. ( Maľba ) Jackson Pollock a iné "akčné maľby" by možno osviežili priestor. S vhodnou kombináciou povodného materiálu. Priestor by mohol zaujať viac vrstiev obyvateľov a tiež by pridal na vážnosti vstupu do starého mesta.
Druhý prípad. Papierová plastika rozložená po stenách. Páčili by sa mi mäkké plochy stien zahalené do konkávno - konvexných tvarov vytvorené z papiera. Od stien po strop, čistý sterilný podchod.
V neposlednej rade chcem podotknúť, že tie informačné plagáty boli o mnoho prijatelnejšia forma a vyzerali viac streetartovo ako to čo spravili momentálne na Zochovej. Tiež aj chcem podotknúť, že ích návrh sa realizoal a ja som ho nikdy nikomu ani len nepovedala a vy to teraz možete spracovať a skrášľovať naše Hlavné mesto, citlivejším a korektnejším štýlom aké si zaslúži Staré mesto Bratislava.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)